Има няколко правила, които ползвам при интернет-общуването. Почти всички са приложими и при реалното общуване, но тук те са по-актуални: тук имаш изключителната възможност да се позоваваш на някого, да цитираш, защото цялата информация е лесно достъпна, а и изтрита, пак се помни, там някъде в дебрите на мрежата.
Доколкото аз далеч не съм идеална, сама нерядко нарушавам тези правила. И съгласно законите на диалектиката – отговорът не закъснява. По такъв начин получавам възможност отново да оценя тяхната значимост
Да, аз в никакъв случай не претендирам за оригиналност! Нито едно от правилата не е ново. Просто съм ги избрала за себе си като работещи. И действат – гарантирам ви
1. Не трябва да вземаш участие в клюки. Това задължително рикошира върху теб.
2. Не трябва да разкриваш поверителна информация за себе си на човек, който с лекота разкрива такава, доверена му от други: рано или късно, той ще разкаже всичко, което му е известно за теб на някой друг. ( Аз дълго време си мислех, че на мен ми се доверяват, а в обратната посока не изтичат тайни. Хахаха)
3. Има категория хора, които изпитват удоволствие от конфликтите: винаги започват първи без да са предизвикани. Мисля, че това е вид вампиризъм. Ако ти не се отнасяш към тях, чети нататък.
4. Ако си се сблъскал с негативизъм, който няма отношение към теб, не реагирай. Реакцията създава допълнителен ефект. Черният пиар – също е пиар. Не прави допълнителна реклама на негативното – то това чака.
5. Никога не реагирай на злостна клюка, адресирана лично към теб, но изказана зад гърба ти. Защо – виж т.4
6. Никога не реагирай на негативизъм адресиран към теб, по същия начин. Умножаването на негативизма, води само до ескалиране на негативизъм, което е изгодно единствено на неговия автор.
7. Попадайки в конфликт, никога не се опитвай да привлечеш колкото може повече „фенове” на своя страна. Ако си мислиш, че ще „дойдат и ще те защитят” – грешиш: мащабът на конфликта е пропорционален на количеството участници въвлечени в него: ти не печелиш нищо.
8. Има два варианта на реакция към негативизма, адресиран лично към теб: игнориране и използването му за личен пиар. Задължително е да се игнорира неконструктивната критика, която не може да се използва. Но ако, не успеете да игнорирате негативното, длъжни сте да се опитате да го използвате. Даже и е ако е неконструктивно
9. Използването на неконструктивния негативизъм е възможно само по един начин: разширяване на собствения мироглед. Уверявам ви, това е сериозна придобивка, която по-късно носи полза. В крайна сметка, винаги побеждава този, чийто мироглед е по-широк: той е по-устойчив към стрес и провокации.
10. Хората не са идиоти. Те винаги правилно определят какво им е нужно и се придържат към него. Ако от теб има някаква полза, ще се намери кой да те оцени
Точката за личната информация определено нарушавам редовно. Може би засега съм късметлия, защото само два пъти за 6-7 години, някой се опита да използва, но пък може и просто да съм попаднал на добри хора.
ОтговорИзтриванеЛично инфо- мне. Ама и аз като Влади, май на хубави хора все съм попадала:) Но то човек трябва и тренинг да има, да се поопари ( при това не само веднъж) , та чак тогава да му светне крушката:) Не става въпрос за мен, ами една приятелка доста си изпати. Най- ми хареса точка 10:)
ОтговорИзтриванеБлаги, кво е тва "J"? ( повдигам рамене, щото се чудя)..
"J" при мен излиза като смайли, ама щом не се чете навсякъде, тутакси го махам :)
ОтговорИзтриванеТова май са си златните правила на общуването по принцип. Това за личната информация го спазвам стриктно, даже повече от нужното. Животът ме е научил да пазя личния си живот дотолкова, че вече май на никого не мога да се доверя. А това вече е лошо.
ОтговорИзтриванеНеконструктивният негативизъм може да се използва по много по-добър начин от това да "разшириш мирогледа си". Номерът е да подстрекаваш въпроснта личност, подвеждайки я да продължава с нападките. Почти всеки се улива, ако обектът на критика се съгласява с всичко, и в крайна сметка критикарят започва да изглежда в очите на наблюдаващите като злобен психичноболен човечец, който носи шапка от алуминиево фолио за да не могат американците да му прочетат мислите чрез сателит.
ОтговорИзтриванеВ общи линии подходът е като в джудото -- не се съпротивляваш с противника, а насочваш силата на собствения му удар така, че да се обърен срещу него.