При Едисон кандидатствал за сътрудник един младеж. Изобретателят му казал че ще го наеме, ако определи обемът на електрическа крушка. Кандидатът се впуснал в дълги математически изчисления, привел формули и измерил с шублер диаметърът и дължината на различните части на лампата. Виждайки това, Едисон го изгонил, но преди това му показал собственото си решение.
Как е най-лесно да се определи обемът на електрическа крушка?
Отговор на вчерашния въпрос:
През Средновековието норманите са били известни със своята жестокост. По време на Първия кръстоносен поход, при обсадата на сицилианските градове, те ловяли лястовички, прикрепяли към телцата им горящи кълчища и ужасените птички политали към гнездата си. Както знаете, те гнездят под стрехите на къщите. Градовете пламвали като факли.
През Средновековието норманите са били известни със своята жестокост. По време на Първия кръстоносен поход, при обсадата на сицилианските градове, те ловяли лястовички, прикрепяли към телцата им горящи кълчища и ужасените птички политали към гнездата си. Както знаете, те гнездят под стрехите на къщите. Градовете пламвали като факли.
Еврика!!!!
ОтговорИзтриванеТова винаги е най-лесно.
(...освен ако не си наясно БДС и прочетеш опаковката)
А според Едисон?
ОтговорИзтриванеА как е според Едисон не зная засега, ще се помъча да отгатна през деня. Иначе наистина най-лесният начин е Архимедовият.
ОтговорИзтриванеТъй, като е тънка и можем на практика да пренебрегнем обема, от дебелината на стъклото и най-важното,държим да не я повредим,може вместо да я пълним с вода и да мерим после обема на водата, да вземем една кутийка, малко по-голяма от крушката, да я напълним с пяск, да и сметнем обема, след това изсипваме пясъка (но го пазим) слягаме крушката и допълваме кутийката от пясъка
ОтговорИзтриванеРазликата между целия обем и този на останалия пясък е обемът на крушката:)
Древногръцият начин не е много удачен, защото там трябва тегло, а крушката няма да потъне и да разплиска вода:))
ОтговорИзтриване:х
ОтговорИзтриванеКрушката няма да потъне, защото е по-лека от водата (заради въздуха, който съдържа), но това не означава че няма да измести количество вода, равно на обема и (законът на Архимед е свързан с обем, а не с тегло). Можем да поставим крушката в мензура с вода и да отчетем колко се е повишило нивото на водата, след което да се пресметне това на какъв обем отговаря.
ОтговорИзтриванеЕдисон не е ли "забил" крушката в саксия с цвете, след което е премерил обемът на отпечатъка?
Ами има и едно друго понятие - маса!И като е по-лека, как ще измести водата?!? Като я натиснем с ръка и вкараме и нейния обем ли? :)
ОтговорИзтриванеОсвен това в крушката е вакуум и няма въздух
Не го помня Едисон в саксия ли я набутал, но в саксия, кутия, все тая- тяло с лесно смятане на обема
Ох, Кръстю, отклоняваме се от задачата - първо, това не е най-важното, второ - Законът на Архимед не се отнася за масата, а за обема.
ОтговорИзтриванеВиж този пример - кое тежи повече - 1 кг желязо, или 1 кг памук?
Тъй като желязото е много по-плътно от памука, то 1 кг желязо има много по-малък обем от памука. Съответно 1 кг от желязото ще измести много по-малко вода от памук със същата маса. И като претеглим после теглото на изместените водни части ... какво излиза, че памукът е по-тежък от желязото! Само където не правим коректното измерване де, това е уловка от университета.
Горе-долу случаят е ясен, ама да си кажа и аз приказката :ф
ОтговорИзтриванеНе знам какво е решението на Едисон, но аз бих го направил по следния начин (в общи линии по-горе е описан): потапя се крушката в мензура с вода, и какъвто обем вода измести - това е.
1. Ако трябва да се измери само обема на балона: крушката се натиска с ръка, като се държи за "врътката", до линията на балона. Недостатъка е, че ако ти треперят ръцете - резултатите ще са различни.
2. Ако трябва да се измери обема на цялата крушка: понеже няма да иска да потъне доброволно - натискаме я с тел или друго приспособление, на което можем да определим обема по същия начин.
Имам известни подозрения, че Едисон май е използвал много ситен пясък, за елиминиране на човешкия фактор (треперещи ръчички). Има някаква грешка, но тя е под 0.01% (все пак песъчинките НИКОГА не се допират плътно една до друга).
Osk@r
..и аз да попитам ,а колко е била голяма крушката?Щ'ото колкото е по-голяма толкова и обема е по-голям:))))
ОтговорИзтриванеАми отклоняваш се я, какви желязо, памук, какви пет лева и какво изместване?! Какво ще измести нещо,което плува на повърхноста?! Май, не си в час нещо :)
ОтговорИзтриванеТърсим ОБЕМА на крушката, да обяснявам ли какво е обем?
Съвсееем друг е въпроса, какво ще е теглото при различен пълнеж на този обем
Въпрос, който не се разглежда в случая
Аман от философи :)
ОтговорИзтриванещо не познаете какъв е обема на лакомията на бай ГАНЬО
Тоест, ако трябва да те разбирам правилно, всяко едно тяло, което е по-леко от водата (или от даден флуид) и плува на повърхността и не измества вода, така ли?
ОтговорИзтриванеТоест, ако сега взема един буркан с вода, и почна сипвам в него кубчета лед, нивото на водата няма да се покачи, така ли? Или, за по-просто - чаша с уиски и лед в нея - тъй като леда е по-лек от уискито, той няма да повиши нивото на течността в чащата - тоест, няма да измести толкова обем, колкото е неговият?
...ама сте ми и физици....
ОтговорИзтриванеСъжалявам, че се намесих...